Prof. univ. dr. Emil Ceban, rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova, este una dintre personalitățile marcante ale medicinei din țara noastră. Cu o viziune strategică clară, o carieră de peste trei decenii in domeniul urologiei și un angajament constant față de formarea noii generații de medici, Domnia sa contribuie activ la redefinirea standardelor de excelență in educația și leadershipul medical. In acest interviu, il invităm să reflecteze asupra parcursului său profesional, asupra provocărilor sistemice ale invățămantului superior medical și asupra moștenirii pe care o construiește cu rigoare, coerență și pasiune.


